Untitled Document

خورگو Khargo village of Bandar Abbas

روستای خورگو بندرعباس Khargo village of Bandar Abbas

معنی واژه ی خورگو:

● (خورگو) نام یکی از بخشهای استان هرمزگان است.

● (خورگو) از ترکیب (خور = آبراههٌ غیر قابل شرب) + (گو gu = گوگرد) ساخته شده و یکی از واژگان باستانی ایران است.
● اصولاً در استان هرمزگان، و همچنین از بستک تا برسد به لار، بخشها و شهرهای بسیاری در مسیر کوه (گنو genow) هستند که بسبب وجود معادن گوگرد، یکی از مشتقات نام گوگرد را بر خود دارند؛ مانند {خورگو / گنو / گوخرد / گوگانا}. «گوگانا gugānā نام باستانی بندر لنگه بوده است».
● (گوگرد) به سبب آنکه بشکل و رنگ مدفوع است، در فارسی باستان، (گوگرت = مدفوع پورد مانند) نامیده شده. ضمناً چشمه‌های آبگرم گوگردی، بعلت آنکه بوی تخم مرغ گندیده می‌دهند، (گندآب) یا (گنو = گندآب) نامیده می‌شوند.
همینطور، در دوران باستان، وقتی کسی می‌خواست ثابت کند که راست می‌گوید، از آتش می‌گذشت، و یا دست در آتش یا روغن داغ فرو می‌برد، و یا (آب گوگرد) می‌نوشید؛ که آن آب گوگرد، در آغاز (یاو گند) نامیده می‌شد و بتدریج به (ئو گند) و در نهایت (سوگند) تغییر لفظ یافت؛ و این عمل به حدی شایع شد که امروز شما می‌پندارید که (سوگند خوردن) بمعنای (قسم خوردن) است! {(سو = آب) در ترکی از ریشهٌ (ئو) فارسی است}

خورگو

 

این روستا در ۶۰ کیلومتری شمال شرقی شهر بندرعباس و در یک منطقه پایه کوهی واقع شده‌است و آب و هوای آن در زمستان معتدل و در تابستان گرم است. وجود رودخانه،چشمه آبگرم ، ارتفاعات،پوشش گیاهی مناسب و حیات وحش در آن جلوه‌های طبیعی زیبا و جالبی به این منطقه بخشیده‌است یک زیارتگاه، یک قدمگاه و یک باب مسجد قدیمی از جاذبه‌های زیارتی روستا است. خورگو مجموعه‌ای از چند آبادی مختلف است که همگی آنها در پای کوهی زیبا واقع شده‌اند که نام آنها به ترتیب قرار گیری از غرب به شرق عبارتند از بُندر ـ گاش ـ شهرو ـ گلستان ـ میامی ـ ابراهیمی ـ درجتان ـ مزراکو ـ دیمشهر ـ سر گلم ـ آب قلمو ـ آب زمینو – کوارچوجی- سیدیه- زمین دمیل- درشیرو- درژگی- ده ملایان و داتی

کریدر هوایی پروازهای بندرعباس به تهران از فراز این روستا می‌گذرد.

 خورگو یکی از دهستان هایی است که  بیشترین تحصیل کرده در سطح استان را داراست 

این دهستان دارای طبیعت بسیار بکر و دلنواز از جمله  چشمه های آب طبیعی و آبگرم  که در گویش هرمزگانی هوباد گفته می شود

آب گرم فوق العاده که خاصیت درمانی دارد و در استان هرمزگان مشهور می باشد

یکی از بزرگترین و قدیمی ترین حسینه یا منبر در بین دهستانهای استان با قدمتی  حدود ۴۰۰ ساله  می باشد 

خورگو در زمانهای قدیم ۶ قلعه بزرگ و استراتژیک داشته که متاسفانه در زلزله ۱۳۵۶ تخریب شد.

گیاهان دارویی و کوهی در کوههای خورگو فراوان و بی نظیر است. لازم به ذکر است روستای خورگو در ۲۰۰ سال پیش مهاجر پذیر بوده و خانوارهایی از سیستان و بلوچستان ، بشاگرد ، وسایر نقاط استان به این روستا عزیمت نمودند و در این روستا سکنی گزیدند.

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*